KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Podněty pro krajskou sociální politiku od aktivních žen
Zpět

Podněty pro krajskou sociální politiku od aktivních žen

Přidáno 15. 2. 2017
Ilustrační foto
V Pardubicích zorganizovala 25. ledna 2017 krajská organizace SŽ KDU-ČSL diskusní setkání s krajským radním pro sociální oblast a neziskový sektor Ing. Pavlem Šotolou. Diskuse se vedla prioritně o oblasti sociálního podnikání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením. 
Pardubický kraj významně podporuje prostředí pro sociální podnikání především granty a dalšími aktivitami, které podporují spolupráci podnikatelů, neziskového sektoru a krajské samosprávy. Přítomní se ale shodli na tom, že je hodně brzdí neexistující legislativa zejména k sociálnímu podnikání a veřejné prospěšnosti.
Dalším tématem byla efektivní podpora sítě sociálních služeb a diskuse se vedla především o financích, např. o problémech nízkých mezd v sociálních službách, které neodpovídají náročnosti jejich práce. Vzhledem k tomu, že MPSV schválilo loni navýšení mezd o 4% v sociálních službách, pan radní informoval, že kraj letos od MPSV nedostal více financí pro financování sociálních služeb. Jak to budou řešit poskytovatelé sociálních služeb jako zaměstnavatelé, je na nich. K tomu se váže i další problém a to stále větší rozdíl mezi mzdou pracovníka v sociálních službách a zdravotnického personálu. V pracovních týmech to často negativně ovlivňuje vzájemné vztahy.
V závěru radní Šotola přednesl pozitivní zprávu ohledně jím připravovaného víceletého financování neziskových organizací v oblasti sociálních služeb. Škoda, že je v jeho kompetenci toto důležité opatření připravit jenom pro krajské dotace, které tvoří průměrně 15% rozpočtu sociální služby.
Podněty, které na setkání zazněly a nejsou v kompetenci krajské sociální politiky, předáme dále na sociální komisi KDU-ČSL. Zlepšení ocenění těch, kdo pečují o druhé a větší jistota poskytovatelům sociálních služeb je úkolem i pro naši stranu.
Ing. Mgr. Zdenka Kumstýřová, krajská předsedkyně SŽ KDU-ČSL Pardubice